658x0_ciu2

A decedat fostul prim-ministru al Republicii Moldova, Ion Ciubuc

Cel de-al treilea prim-ministru al Republicii Moldova, Ion Ciubuc, a decedat în această dimineață. Fostul demnitar avea 74 de ani. Acesta s-a stins din cauza unei boli incurabile. 

Ion Ciubuc s-a născut la data de 29 mai 1943, în satul Hădărăuți, astăzi raionul Ocnița. A absolvit în anul 1970 cursurile Institutului Agricol din Odessa, obținând calificarea de specialist în economie agrară. Ulterior a obținut și titlul științific de doctor în economie.

A lucrat inițial ca economist la Colhozul „1 Mai” din satul Hădărăuți (1960-1963), după care și-a satisfăcut serviciul militar obligatoriu în Armata Sovietică (1963-1966). Revenit în RSS Moldovenească, este numit ca economist-șef și președinte de colhoz în satele Hădărăuți și Trebisouți (1966-1973), apoi președinte al Consiliului colhozurilor din raionul Briceni (1973-1975).

A lucrat în perioada 1960-1984 în diferite posturi din mai multe unități economice și instituții de stat. Între anii 1984-1986 a fost prim-vicepreședinte al Comitetului de Stat pentru Planificare (Gosplan) din RSS Moldovenească. Apoi, în perioada 1986-1989, a lucrat în calitate de șef al Departamentului de Cercetări agricole din cadrul Institutului de Cercetări Științifice în domeniul Agriculturii din RSS Moldovenească. Până în anul 1990, a deținut funcția de vicepreședinte al Complexului agro-industrial al RSS Moldovenească.

Între anii 1990-1991, Ion Ciubuc este prim-viceministru al economiei naționale al RSS Moldova. Din martie 1991 și până în septembrie 1991, îndeplinește funcția de prim-viceprim-ministru și reprezentant permanent al Guvernului Republicii Moldova pe lângă cabinetul de miniștri al URSS.

În perioada septembrie 1992 – aprilie 1994, a deținut funcția de prim-viceministru al afacerilor externe al Republicii Moldova. Apoi, în perioada aprilie – decembrie 1994, este prim-viceministru al economiei din Republica Moldova. Prin hotărârea Parlamentului Republicii Moldova din 27 decembrie 1994, Ion Ciubuc este numit în funcția de președinte al Curții de Conturi. Pentru activitatea îndelungată și rodnică în organele financiar-bancare, contribuție substanțială la prefecționarea controlului economico-financiar și înalt profesionalism, a fost decorat la 31 decembrie 1996 cu Ordinul „Gloria Muncii”.

Între 24 ianuarie 1997 și 1 februarie 1999, Ion Ciubuc a fost prim-ministru al Republicii Moldova în două guverne succesive (a doua numire având loc la 22 mai 1998). La 1 februarie 1999, Ion Ciubuc demisionează din funcția de prim-ministru.

Foto: timpul.md

Răspândește știrea!

Comentează

Question   Razz  Sad   Evil  Exclaim  Smile  Redface  Biggrin  Surprised  Eek   Confused   Cool  LOL   Mad   Twisted  Rolleyes   Wink  Idea  Arrow  Neutral  Cry   Mr. Green