1

Atletico a învins Liverpool, campioana en-titre, Dortmund a bătut ”milionarii” de la PSG

Start spectaculos în optimile UEFA Champions League. Borussia Dortmund a răpus-o, acasă, pe PSG. Eliminați în această fază în ultimele trei ediții, campionii Franței și-au arătat primii colții. Neymar nu a trimis însă cadrat.

Răspunsul gazdelor a venit prin Sancho, dar Navas a fost la post. După pauză, Mbappe a avut două ocazii importante, fără a putea deschide scorul.

Ratările s-au răzbunat. Puștiul minune, Haaland, a marcat pentru a noua oară în acest sezon din competiția stelelor. PSG a reacționat imediat și a restabilit egalitatea, prin Neymar. Bucuria vedetelor lui Tuchel a ținut mai puțin de două minute.

Și Neymar a fost aproape de dublă, dar bara s-a opus și PSG a plecat învinsă de la Dortmund. A cedat cu 1 la 2, dar calificarea este departe de a fi jucată.

Liverpool, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă de Atletico Madrid cu scorul de 1-0 , marţi seara, pe stadionul Wanda Metropolitano din capitala Spaniei, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.