collagegfh

Atletico, Real, Monaco și Juventus își vor da întâlnire în semifinalele Ligii Campionilor

Cele patru semifinaliste ale sezonului curent UEFA Champions League au fost stabilite în retururile dublei manșe din sferturi, disputate pe 18 și 19 aprilie. Atletico Madrid, Real Madrid, Monaco și Juventus sunt echipele care se vor duela pentru locurile în ultima etapă a competiției.

gmgh

Visul european s-a încheiat pentru Leicester City după remiza obținută acasă (1:1) contra celor de la Atletico și un scor general de 1:2, în favoarea ibericilor, care au câștigat la limită, acum o săptămână, partida de pe „Vicente Calderon”, grație golului marcat de Griezmann, din penalty.

Real Madrid a trecut cu scandal de Bayern Munchen, dupa 1:2 în timpul regulamentar și 4:2 după prelungiri. „Galacticii” au fost favorizați de gravele erori comise de brigada condusa de ungurul Viktor Kassai.

Juventus și-a luat revanșă după finala Ligii Campionilor pierdută la Berlin cu Barcelona (1:3) în 2015. „Bătrâna Doamnă” a acces în următoarea fază a competiției cu scorul general de 3:0. În returul de acasă, fanii catalanilor au sperat până în ultimul moment la o revenire de spectacol precum cea cu PSG, însă elevii lui Luis Enrique nu au reușit să trimită niciun balon în porțile apărate de Buffon.

Monaco s-a impus în fața Borussiei Dortmund și în manșa retur, scor 3:1, calificându-se în semifinale cu scorul general 6:3. Echipa din Principat a acces în penultima etapă UCL după o pauză de 13 ani.