yh

CM 2018: Anglia și Croația devin a doua pereche de semifinaliste, după ce au trecut în sferturi de Suedia și Rusia

Anglia și Croația sunt echipele care se vor întâlni față în față în cea de-a doua semifinală a Campionatului Mondial de fotbal. În sferturi, englezii și croații au trecut de selecționatele Suediei și Rusiei.

Anglia – Suedia 2:0

Pentru a treia oară în istorie, dar și pentru prima dată în ultimii 28 de ani, Anglia accede în semifinalele Cupei Mondiale. Echipa lui Gareth Southgate s-a calificat în penultimul act al competiției după ce s-a impus cu 2:0 în faţa Suediei.

Harry Maguire a deschis scorul în minutul 30 cu o lovitură de cap de la aproape 11 metri, în urma unui corner. Fundaşul lui Leicester e la prima sa reuşită la naţională.

În minutul 59, englezii și-au consolidat superioritatea, grație lui Dele Alli, care a înscris cu capul din apropiere, la capătul unei acţiuni prelungite a de colegii său.

Rezumatul partidei Anglia – Suedia poate fi văzut AICI!

36723624_2327475027268331_1197166642782535680_n

Croația – Rusia 2:2 (4:3 d.l.d)

Gazda CM 2018 a fost eliminată din competiție după un meci dramatic cu Croația, soarta căruia s-a decis la loviturile de departajare.

Rusia a deschis scorul în minutul 32, grație unei execuții de excepție a lui Denis Cheryshev, care l-a învins pe Subasic cu un șut în vinclu, de la 25 de metri. Replica croaților a venit șapte minute mai târziu, când Andrej Kramaric înscrie pentru 1:1, cu o mingea trimisă cu capul, din 6 metri, după o centrare a lui Mario Mandzukic.

Scorul pe tabelă a rămas neschimbat până la consumarea timpului regulamentar, duelul mergând în prelungiri, unde croații au intrat rapid în avantaj. În minutul 101, urcat în careul advers la un corner,  Domagoj Vida îl învinge cu o lovitură de cap pe Igor Akinfeev. Mingea ajunge în poartă după ce a trecut printre trei jucători.

Un sfert de oră mai târziu, Mario Fernandes restabilește egalitatea pe tabelă, trimițând mingea cu capul în poartă, în urma unei lovituri libere executate de Alan Dzagoev.

La seria loviturilor de departajare, pentru Rusia au punctat Alan Dzagoev, Sergei Ignashevich și Daler Kuzyaev, în timp ce Fedor Smolov și Mario Fernandes și-au ratat loviturile.

Pentru Croația au marcat Marcelo Brozovic, Luka Modric, Domagoj Vida și Ivan Rakitic, eșuată fiind doar lovitura lui Mateo Kovacic.

Rezumatul partidei Croația – Rusia poate fi văzut AICI!

36729121_2328075290541638_6364562738584223744_n

După încheierea sferturilor competiției, cunoaștem cele două perechi de semifinaliste. Astfel, Franța și Belgia își vor da întâlnire pe 10 iulie, ora 21:00. Pe 11 iulie, la aceeași oră, Anglia și Croația se vor duela pentru biletul în ultimul act al competiției.