36526906_2316442911704876_6488667051257757696_o

CM 2018: Belgia – Japonia 3:2! Belgienii au revenit în repriza secundă de la 0:2 și au dat lovitura de grație în ultimul minut de prelungiri

Selecționata Belgiei s-a impus în fața Japoniei, scor 3:2, în unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale optimilor de finală în care echipa câștigătoare a revenit după ce era condusă cu 0:2, iar golul victorios l-a înscris în ultimul minut de prelungire. Belgienii îi vor întâlni în sferturi pe brazilieni.

Niponii au reușit să deschidă scorul în minutul 48, prin Haraguchi, care primește o pasă de la Shibasaki, profită de o gafă în apărarea adversarilor, și trimite mingea în porți. Șase minute mai târziu, Japonia își dublează avatajul, după ce Inui primește o pasă scurtă de la Kagawa și trage din afara careului, lăsându-l fără nicio șansă pentru Courtois.

În minutul 69, belgienii reduc din dezavantaj grație reușitei lui Vertonghen, care a trimis un lob neobișnuit cu capul de la distanță. Peste exact cinci minute, Hazard îl găsește perfect cu o centrare în careu pe Fellaini, care trimite cu capul pentru 2:2, restabilind egalitatea pe tabelă.

Pe final de meci, ambele echipe se pregăteau moral de reprizele de prelungire, însă norocul a fost de partea naționalei antrenate de Roberto Martinez. După un corner executat de niponi, mingea le revine rapid belgienilor, care pornesc pe contraatac. Meunier centrează pe jos în careu, Lukaku lasă mingea pentru Chadli, care vine din spate și face 3:2.

Rezumatul partidei Belgia – Japonia poate fi văzut AICI!