36683034_2325468190802348_8245012803614670848_o

CM 2018: Brazilia, eliminată din competiție! Belgia merge în semifinale, unde o va întâlni pe Franța

Belgia s-a impus cu scorul de 2:1 în meciul cu Brazilia din sferturile Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Belgienii îi vor întâlni în prima semifinală a competiției pe francezi. Astfel, vom avea 4 naționale europene în următoarea etapă, iar campioana mondială va fi de pe Bătrânul Continent.

36682158_2325658857449948_4860517426917277696_n

„Diavolii roșii” au deschis scorul prin autogolul lui Fernandinho, cel care l-a înlocuit pe suspendatul Casemiro. Acesta a trimis mingea în propriile porți după o centrare din corner, la care a sărit ca să respingă, dar balonul a căpătat altă traiectorie și a scuturat plasa.

Belgienii și-au dublat avantajul pe tabelă în minutul 31, după ce Kevin De Bruyne a șutat de pe linia careului mare, pe colțul lung, și l-a surprins pe Allison.

Renato Augusto a redus din dezavantajul brazilienilor în minutul 76, reluând cu capul, după o centrare cu exteriorul a lui Coutinho. „Selecao” a forțat egalarea pe final de meci, dar nu a reușit să înscrie, ca să ducă meciul în prelungiri.

Rezumatul partidei Belgia – Brazilia poate fi văzut AICI!

Prima semifinală de la CM 2018 se va disputa marți, 10 iulie, la ora 21:00. Față în față se vor întâlni reprezentativele Franței și Belgiei.

lkFoto: FIFA World Cup via Facebook