36984464_2336710099678157_4482477115647721472_o

CM 2018: Croații acced în premieră în finala unui Mondial! Franța – Croația, duelul din ultimul act al competiției

Croaţia s-a calificat pentru prima dată în finala Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins, miercuri seara, selecționata Angliei cu scorul de 2:1, la capătul prelungirilor, în cea de-a doua semifinală a turneului. În ultimul act al competiției, programat pentru duminică, 15 iulie, croații se vor confrunta cu francezii.

36968023_2336910436324790_3020681002134536192_n

Partida de pe Stadionul Lujniki din Moscova a început în avataj pentru englezi, care au deschis scorul în minutul 5 prin Trippier, dintr-o lovitură liberă de la 22 de metru, dictată după un fault comis de Modric la Alli. Croația a reușit să egaleze abia în mintul 68, după ce Perisic a reluat din 7 metri în plasă, la centrarea lui Vrsaljko.

Golul victorios al echipei antrenate de Zlatko Dalic a venit în prelungiri. În minutul 109, Perisic se înalță în careu, trimite în față către Mandzukic, care preia și trage pe lângă Pickford.

Anglia va juca în finala mică, sâmbătă, 14 iulie, contra reprezentativei Belgiei şi se poate consola cu medaliile de bronz, având practic asigurat şi titlul de golgheter, prin Harry Kane, care are şase goluri.

Rezumatul partidei Croația – Anglia poate fi văzut AICI!