36245782_2303875039628330_6666923003088994304_o

CM 2018: Suedia și Mexic acced în play-off! După al doilea eșec, Germania încheie pe ultimul loc în Grupa F și este eliminată de la acest turneu final

Naționala Suediei a învins Mexicul cu 3:0 în meciul disputat miercuri, la Ekaterinburg, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal. Ambele echipe s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei, deţinătoarea titlului, Germania, fiind eliminată, după 0:2 cu Coreea de Sud.

Suedia – Mexic 3:0

Suedia s-a impus indiscutabil în faţa adversarilor. Echipa era obligată să câştige pentru a fi sigură de calificare.

Scorul a fost deschis în minutul 50, prin Ludwig Augustinsson, cu un șut din prima, din apropiere. Zece minute mai târziu, suedezii obțin o lovitură de pedeapsă, după ce Moreno a intervenit imprudent în careu la Berg. Cel care a transformat cu succes penalty-ul a fost Andreas Granqvist.

Ghinionul a continuat pentru mexicani. În minutul 74, Alvarez, în dorința de a respinge din fața porții, trimite nefericit mingea în propria plasă. Este al șaptelea autogol la acest turneu final, ediția curentă fiind cea în care s-au marcat cele mai multe autogoluri din istorie.

Rezumatul partidei Suedia – Mexic poate fi văzut AICI!

Coreea de Sud – Germania 2:0

Coreeni au produs o surpriză de proporții, învingând nemții cu scorul de 2:0. Germania, campioana en titre, a fost eliminată de la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, terminând pe ultimul loc în Grupa F.

Echipa antrenată de Joachim Loew a dezamăgit lamentabil în faţa echipei care părea să fie cea mai slabă din grupă. Germania a pus capăt unei performanţe care data de 80 de ani. Din 1938, nemții trecuse de fiecare dată de faza grupelor la CM, excepţie făcând ediţia din 1950, când nu a participat, fiind interzisă după al Doilea Război Mondial.

Asiaticii au deschis scorul abia în prelungiri. În minutul 92, Young-Gwon Kim marchează, golul fiind, inițial, anulat pe motiv de offside. După consultarea VAR-ului, arbitrul a validat reușita.

Doar patru minute mai târziu, coreeni își dublează avantajul prin Heung-Min Son. S-a întâmplat după ce Neuer a părăsit poarta sa, ca să-și ajute colegii în careul advers, însă asiaticii au recuperat rapid, trimițând balonul în poarta goală.

Rezumatul partidei Coreea de Sud – Germania poate fi văzut AICI!