1

Echipa națională de futsal a Moldovei a învins Franța cu scorul de 3:2 într-un joc amical

Naționala de futsal a Moldovei și-a revenit după înfrângerea din primul meci cu reprezentativa Franței (scor 1-10) și i-a învins pe „cocoșii galici” cu 3-2 în cel de-al doilea amical disputat la Palais des Sports din orașul Orleans.  În partida din această seară, pentru echipa noastră au marcat Cristian Obadă, Marin Stan și Andrei Negară.

“Tricolorii” a avut parte de un debut de meci excelent și au deschis scorul în minutul 3 prin Cristian Obadă.

“Cocoșii galici” au restabilit echilibrul peste 4 minute grație golului marcat de Abdessamad Mohammed, transmite basarabia.md, cu referire la publika.md.

Elevii lui Vladimir Vusatîi au preluat conducerea în minutul 15 prin golul marcat Marin Stan, care l-a învins pe portarul francez cu șut bine plasat.
Reprezentativa țării noastre s-a desprins la 3-1 în ultimul minut al primei reprize după golul reușit de Andrei Negară.

Jucătorii francezi au ieșit mai motivați de la vestiar și au redus din handicap chiar în primul minut al reprizei a doua prin Souheil Mouhoudine.

Gazdele au atacat în valuri, însă “tricolorii” au rezistat eroic și au obținut victoria.Partidele amicale cu

Franța au reprezentat o etapă de pregătire pentru preliminariile Campionatului European din 2022.