lș

Juventus și Manchester City merg în sferturile UEFA Champions League

Juventus Torino s-a calificat în sferturile UEFA Champions League, după ce a învins-o pe Tottenham Hotspur, scor 2:1, la Londra, în manşa secundă a optimilor. Asta după ce cele două echipe terminaseră la egalitate, scor 2-2, în partida tur de la Torino.

Englezii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 39, prin Heung-Min Son. Discipolii lui Massimiliano Allegri au reușit să egaleze în minutul 64, grație reușitei lui Gonzalo Higuain. Golul victorios pentru Juve a venit trei minute mai târziu, fiind marcat de Dybala.

În celălalt meci al serii, Manchester City a trecut fără emoţii în etapa următoare a competiției, asta deşi a fost învinsă acasă de FC Basel cu scorul de 2:1.

City, care a câștigat prima manşă cu 4:0, a deschis scorul prin brazilianul Gabriel Jesus, în minutul 8, însă Mohamed Elyounoussi a restabilit egalitatea nouă minute mai târziu. Oaspeții au reușit să înscrie și în minutul 71, prin Michael Lang.

Cunoaștem deocamdată patru dintre cele opt echipe care se vor duela în sferturile UCL:

28795175_1944216102291509_1988280695079829504_oFotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Foto: UCL via Facebook