rt

Liverpool – câștigătoarea UEFA Champions League, după 2:0 cu Tottenham

Liverpool este noua campioană a Europei, după victoria cu scorul de 2:0 în fața celor de la Tottenham în cadrul finalei UEFA Champions League din 1 iunie.

Aceasta a fost a treia finală UCL pentru antenorul „cormoranilor”, Jurgen Klopp, după înfrângerile anterioare cu Borussia Dortmund (2013) și cu Liverpool (2018).

După succesul în fața lui Tottenham, Liverpool se află pe locul 3 în topul echipelor cu cele mai multe trofee UCL adjudecate (6), după Real Madrid (13) și AC Milan (7).

Mohamed Salah a deschis scorul din penalty în minutul 2, după ce Moussa Sissoko a comis un henţ în careu. Golul fotbalistului de origine egipteană este al doilea cel mai rapid din istoria finalelor Ligii Campionilor.

În minutul 88, Origi primește o minge la picior în interiorul careului de 16 metri și expediază precis la colțul lung, dublând avantajul echipei sale și stabilid, totodată, scorul final al partidei.

Rezumatul meciului Liverpool Tottenham poate fi văzut AICI.