MD-BY-89

Moldova a remizat în partida cu Belarus, scor 0:0, în cel de-al doilea meci din cadrul Ligii Națiunilor

Naționala de fotbal a Moldovei a remizat aseară, pe teren propriu, cu selecționata Belarusului în a doua partidă din cadrul Ligii Națiunilor, scor 0:0. Discipolii lui Alexandru Spiridon au avut câteva ocazii la poarta adversă, dar nu au reușit să deschidă scorul pe tabelă.

Atacantul formației Șahtior Soligorsk, Ion Nicolăescu, a putut înscrie în debutul meciului, dar șutul expediat a fost respins de portarul Chernik.

În minutul 67, pe teren a fost introdus Vitalie Damașcan. În ultimile minute ale meciului, acesta a ieșit practic unu la unu cu portarul belorus, dar nu l-a putut învinge.

O altă ocazie clară a „tricolorilor” a fost ratată de Alexandru Epureanu, care a trimis cu capul puțin pe lângă poarta oaspeților.

Precizăm că după două etape disputate, selecționata Moldovei se află pe locul 3 în clasamentul grupei 2 a Ligii D.