13ae4ef617423a79616122d7537c889809d1b1a10f293cff73ffab8792dbb565

Moldova – Franța 1:4! „Tricolorii” reușesc golul de onoare pe final de meci în fața campionilor mondiali

Echipa națională a Moldovei a suferit înfrângere, scor 1:4, în fața selecționatei Franței, campioana mondială en-titre, în meciul din preliminariile EURO 2020 disputat vineri seara pe stadionul „Zimbru” din Chișinău.

54728833_2227108784019837_7525991757360660480_n

Echipa lui Alexandru Spiridon a rezistat în fața francezilor 24 de minute, până la golul lui Griezmann, care a înscris printr-un voleu spectaculos.

Trei minute mai târziu, după un corner executat de același Griezmann și o neatenție în careu a fundașilor moldoveni, Varane dublează avatajul echipei sale. În minutul 36, Giroud marchează pentru 3:0, stabilit scorul pauzei.

În repriza secundă, „Tricolorii” au reușit un joc mai consistent, însă „Cocoșii galici” au dat lovitura din nou în minutul 87 prin Kylian Mbape, după o gravă greșeală a lui Eugeniu Cebotaru.

Naționala Moldovei a reușit să fructifice un atac de final. După o centrare în careu, Damașcan lovește bara, iar la reluare, Vladimir Ambros înscrie pentru 4:1.

Rezumatul meciului Moldova – Franța poate fi văzut AICI.