35239398_2270088549673646_5695611660857769984_o

Ploaie de goluri în partida inaugurală de la CM 2018: Rusia a devastat Arabia Saudită, scor 5:0

Naționala de fotbal a Rusiei a început cum nu se putea mai bine Campionatul Mondial 2018, pe care îl găzduiește. Elevii lui Stanislav Cherchesov s-au impus cu 5:0 în faţa Arabiei Saudite, în meciul de deschidere al turneului final.

35284235_2270228556326312_2210971403597905920_n

Ruşii au deschis scorul în minutul 12, prin Gazinski. Acesta a înscris din centrarea lui Golovin. Denis Cheryshev, care l-a înlocuit în mijlocul primei reprize pe Alan Dzagoev, a dublat avantajul naționalei sale cu două minute înainte de pauză.

O altă rezervă, Artem Dzyuba a punctat în minutul 71, fiind asistat de Golovin, la doar un minut și jumătate de la intrarea sa pe teren.

Pe final de meci, Rusia s-a dezlănțuit. Cheryshev a reușit dubla, cu un șut la vinclu, după care Golovin şi-a trecut și el numele în lista marcatorilor, înscriind dintr-o lovitură liberă.

Scorul de 5:0 este cel mai mare înregistrat într-o partidă inaugurală de la Campionatul Mondial.

Rezumatul partidei Rusia – Arabia Saudită poate fi văzut AICI!