t

UCL: Calificare dramatică pentru Real în semifinalele competiției! Bayern se alătură echipelor care au acces în careul de ași

După ce marți seară AS Roma și Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor, miercuri au devenit cunoscute și ultimele două formații calificate în careul de ași al competiției intercluburi din Europa. Este vorba despre Real Madrid și Bayern Munchen.

30594574_1994866640559788_8105467778569338880_n

Real Madrid a avut parte de un meci dramatic în returul cu Juventus de pe Santiago Bernabeu. Echipa lui Zidane s-a văzut condusă cu 0:3, după dubla lui Mandzukic (2′, 37′) și reușita lui Matuidi (61′).

Partida mergea spre cele două reprize a câte 15 minute, dar la ultima fază Lucas Vazquez a căzut în careu în urma unui duel cu Benatia, arbitrul dictând penalty. Buffon a protestat, motiv din care a fost eliminat. Ronaldo a fost cel care și-a asumat responsabilitatea pentru a executa lovitura de pedeapsă, aducându-i echipei sale mult așteptata calificare.

Cel de-al doilea meci al serii, disputat la Munchen, a fost unul mult mai liniștit. După 93 de minute de joc, Bayern și Sevilla au terminat la egalitate, 0:0, un scor care le-a asigurat nemților locul în penultima etapă a competiției.

Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Fotografia postată de UEFA Champions League.Foto: UCL via Facebook