df

UCL, retur optimi: Borussia – Tottenham 0:1 și Real – Ajax 1:4. Campioana ultimelor trei ediții, eliminată rușinos

UEFA Champions League a revenit în această săptămână cu meciurile retur din optimile competiţiei. Real Madrid – Ajax Amsterdam (1:4) și Borussia Dortmund – Tottenham (0:1) au fost partidele acestei seri.

Deținătoarea titlului de campioană ale ultimelor trei ediţii UCL, Real Madrid, a suferit o înfrângere rușinoasă în fața lui Ajax Amsterdam și a fost eliminată. Amintim că, în tur, „galacticii” s-au impus în deplasare cu scorul 2:1.

Oaspeții s-au instalat la conducerea jocului, iar Ziyech, în minutul 7, și Neres, în minutul 18, au făcut ca la pauză Ajax să intre la cabine în dublu avantaj. În prima repriză madrilenii i-au pierdut pe Lucas Vasquez și Vinicius Junior, care s-au accidentat.

Real a jucat modest și în partea a doua, motiv din care o nouă reușită a clubului din Amsterda nu s-a lăsat mult așteptată. După o fază controversată, Dusan Tadic a trimis spectaculos balonul în porțile apărate de Thibaut Courtois, în minutul 62. Opt minute mai târziu, Marco Asensio a redus din handicap, înscriind cu un șut la colțul lung, însă Lasse Schoene a spulberat toate speranțele gazdelor, stabilit scorul final al partidei în minutul 72, dintr-o lovitură liberă.

Rezumatul meciului Real Madrid – Ajax Amsterdam poate fi văzut AICI.

În celălalt meci al serii, Borussia Dortmund nu a reuşit un miracol pe teren propriu. După ce pierdut meciul din tur contra lui Tottenham cu 0:3, acasă echipa a fost înfrîntă cu 0:1. Astfel, clubul englez a obținut calificarea în sferturile de finală. Singurul gol al meciului retur a fost marcat de Harry Kane în minutul 49.

Rezumatul meciului Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur poate fi văzut AICI.