tgngh

UCL, retur optimi: Porto – AS Roma 3:1 și PSG – MU 1:3. Calificări dramatice în sferturi grație intervenției VAR

Paris Saint-Germain – Manchester United 1:3 și Porto – AS Roma 3:1 (după prelungiri) au fost meciurile serii de miercuri în UEFA Champions League. United și Porto merg în sferturi, ambele obținând dramatic calificarea grație intervenției VAR-ului. În meciurile tur, MU – PSG au făcut 0:2 şi AS Roma – Porto – 2:1.

Manchester United a devenit prima echipă care din istoria UCL care reușește să se califice într-o fază eliminatorie, după ce pierde prima manșă, pe teren propriu, la o diferență de două goluri.

„Diavolii” au deschis scorul în minutul 2, după ce Kehrer a comis o eroare impardonabilă în preajma propriului careu. Lukuku a profitat și a înscris pentru 1:0. Zece minute mai târziu a venit replica celor de la PSG. Bernat a fost cel care a restabilit egalitatea. MU a intrat din nou în avantaj în minutul 30. Rashford a tras de la distanță, Buffon încearcă să prindă, dar scapă mingea în față, iar Lukaku și-a trecut în cont dubla.

Momentul decisiv a venit în minutul 90, când Kimpembe a atins mingea cu mâna. După consultarea VAR-ului, centralul a arătat la punctul de la 11 metri. Rashford a transformat cu succes penalty-ul, iar Manchester United s-a calificat în următoarea etapă a competiției.

Rezumatul meciului Paris Saint-Germain – Manchester United poate fi văzut AICI.

Lusitanii au pierdut cu 1:2 în tur și au deschis scorul în minutul 26, prin Soares. Golul a fost validat după ce arbitrul a cerut VAR. De Rossi a egalat pentru Roma din penalty în minutul 37, iar Porto a preluat conducerea în minutul 53, când Moussa Marega a înscris pentru 2-1.

FC Porto conducea cu 2:1 la finalul celor 90 de minute de joc și a câștigat meciul cu golul din penalty reușit în prelungiri de Alex Telles. Arbitrul le-a refuzat giallorossilor o lovitură de la 11 metri în minutul 123, iar Porto s-a calificat în sferturi, cu 4:3 scor general.

Rezumatul meciului Porto – AS Roma poate fi văzut AICI.