t

UCL, ultimele două meciuri din returul optimilor de finală: Barcelona – Olympique Lyon 5:1 și Bayern Munchen – Liverpool 1:3

Barcelona – Olympique Lyon 5:1 și Bayern Munchen – Liverpool 1:3 au fost ultimele două partide din returul optimilor Ligii Campionilor. Astfel, Porto, Manchester United, Ajax Amsterdam, Tottenham, Manchester City, Juventus, Barcelona şi Liverpool sunt echipele calificate în urma meciurilor de săptămâna trecută şi din această săptămână.

După remiză albă în turul de la Lyon, catalanii aveau, practic, calificarea asigurată încă de la pauză, asta după ce Messi a transformat cu succes un penalty obținut de Suarez în minutul 18, iar Coutinho a făcut 2:0 în minutul 31.

Francezii au redus din dezavantaj în minutul 58 prin Tousart, după o faza suspectă de offside şi de fault în atac, care s-a încheiat cu gol validat de VAR.

Speranțele celor de la Lyon s-au spulberat, însă, rapid. În ultimul sfert de oră Barcelona a mai marcat de trei ori grație reușitelor lui Messi (78′), Pique (81′) şi Dembele (86′)

Rezumatul meciului Barcelona – Olympique Lyon poate fi văzut AICI.

Seară de coșmar pentru Bayern Munchen în returul disputat acasă contra celor de Liverpool. Echipa antrenată de Jurgen Klopp s-a impus cu 3:1, după un 0:0 în meciul din prima manșă disputat pe Anfield Road.

Liverpool a intrat în avantaj în minutul 26 după o greşeala fatală a lui Neuer. Mane l-a pedepsit pe portarul lui Bayern, deschizând scorul. Înainte de pauză, Matip a trimis nefericit în propria poartă o minge, restabilid egalitatea pe tabelă.

În minutul 69, Van Dijk a dat lovitura de graţie. Olandezul s-a înălţat peste fundaşii bavarezi şi l-a învins pe Neuer. Scoru final al partidei a fost stabilit în minutul 84. Mane și-a trecut în cont dubla, punctând pentru 3:1.

Rezumatul meciului Bayern Munchen – Liverpool poate fi văzut AICI.